Czy improwizacji można się nauczyć?

Czy improwizacji można się nauczyć?

Dobrze pamiętam swoje pierwsze spotkanie z muzyką improwizowaną. Byłem wówczas debiutantem na dość popularnych warsztatach muzycznych, gdzie klasę gitary prowadził Marek Raduli. Przez kilka dni tłumaczył on zagadnienia harmonii i skal, z których mieliśmy później korzystać podczas wieczornych jam sessions oraz na koncercie finałowym. Szybko stało się jasne, że jestem najsłabszy w grupie – nie wiedziałem kompletnie nic, a specjalistyczna terminologia przysparzała mi tylko dodatkowych kompleksów. Ale trzeba było sobie radzić. (więcej…)

Zostań profesjonalistą

Zostań profesjonalistą

Ostatnio zapytano mnie, jak to jest zajmować się muzyką w sposób profesjonalny. Pozornie niegroźne pytanie zmusiło mnie do dość konkretnych przemyśleń. Prawdę mówiąc nie pamiętam momentu, w którym sam przekroczyłem tą „granicę”. Nie mniej jednak, jestem kompletnie świadom tego, co się na to złożyło. Nie podam Ci gotowego przepisu, za to mam nadzieję że zainspiruję do przemyśleń na temat właściwego podejścia oraz etyki pracy. (więcej…)

Ćwiczenie skali – czego Ci nie powiedzieli!

Ćwiczenie skali – czego Ci nie powiedzieli!

Pentatoniki, modalne, melodyczne, harmoniczne, pół ton – cały ton, cały ton – pół ton… Można by wymieniać jeszcze długo. Każdy aspirujący gitarzysta wiele by dał, aby biegle operować każdą z nich, najlepiej we wszystkich pozycjach. Pytanie jednak, czy za ilością idzie jakość?

Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, zastanówmy się jaki jest powód, dla którego ćwiczymy skale. (więcej…)

Kłamstwa o karierze muzycznej

Kłamstwa o karierze muzycznej

Czasem wracam myślami do chwil, kiedy jako kilkunastolatek wymarzyłem sobie karierę muzyka. Choć wówczas nie miałem jeszcze pojęcia jak to zrobię, całym sercem i duchem wierzyłem w powodzenie moich działań. Już na tamtym etapie miałem wiele przekonań na temat tego, jak wygląda życie pełnoetatowego muzyka. Czy okazały się prawdziwe? (więcej…)

Czego uczy osiem lat na scenie alternatywnej?

Czego uczy osiem lat na scenie alternatywnej?

Załoga Bethel – dwie wydane płyty, setki koncertów włącznie z dużą sceną festiwalu Woodstock, a przede wszystkim własna, niepowtarzalna publika. Kilka dni temu obchodzili swoje ósme urodziny, w tym trzecie ze mną w szeregach. Okazjonalny koncert wypełnił po brzegi wrocławski klub Alibi. Jak doszli do tego bez wsparcia globalnych mediów i udziału w komercyjnych programach typu talent show? (więcej…)

Pin It on Pinterest