Reharmonizacja utworu

Reharmonizacja utworu

Harmonia… Definicji może być wiele, ale mówiąc prostym językiem to współbrzmienia mające sens estetyczny. Sens ten, jak wiadomo jest słyszany różnie przez różne osoby. Harmonia jest wiec spekulacją. Dla jednych dane współbrzmienie będzie miało sens, dla innych będzie bezsensowne. Jednym się spodoba innym nie. Jeśli uporządkujemy kilka współbrzmień obok siebie, to mamy do czynienia z tzw. ciągiem harmonicznym, a wiec z następującymi po sobie akordami. Istnieją ciągi harmoniczne, które na przestrzeni wieków osiągnęły miano/nazwę kadencji.

(więcej…)

Powtarzalność melodii, a ćwiczenie skal

Powtarzalność melodii, a ćwiczenie skal

Weryfikowanie swoich umiejętności

Kiedyś w zimowy wieczór byłem szkole na lekcji fortepianu. Myślałem, że tym razem to będzie fajnie, bo nauczyciel zaproponował pogranie tzw. „czwórek”, czyli ciągu czterotakowych solówek, swoistej melodycznej rozmowy dwóch muzyków. Każdy ma do dyspozycji 4 takty na swoją wypowiedź, po czym następuje wypowiedź następnego muzyka i tak w kółko. Pomyślałem, że teraz, w końcu, po wielu godzinach lekcji, na których byłem „tyrany” technicznościami, żmudnymi ćwiczeniami na myślenie, w końcu pokażę mojemu nauczycielowi na co mnie stać! (więcej…)

Rozumienie gry, czyli jak skutecznie uczyć się utworów?

Rozumienie gry, czyli jak skutecznie uczyć się utworów?

To było jakieś 15 lat temu, może więcej, miałem mniej więcej 10-12 lat… Sala koncertowa w Kołobrzeskim ratuszu. Dziesiątki ludzi na widowni, rodzice, uczniowie, grono pedagogiczne Szkoły Muzycznej, a na scenie tylko ja. Grałem wtedy solowy utwór na gitarze klasycznej, choć akurat instrument nie ma tu większego znaczenia. Szło mi dobrze, przemykałem przez kolejne części utworu, co prawda czułem ogromny stres, ale dopóki nie było żadnej wpadki, omsknięcia palca, czy pomylenia nuty, grałem koncertowo. Niestety jednak, do pewnego momentu (więcej…)

Akordy, czyli świat otworem?

Akordy, czyli świat otworem?

Akordy – gdy początkujący muzycy słyszą o akordach, to najczęściej pojawia się szeroki uśmiech na ich twarzach, a w myślach upragnione „nareszcie!” :) Myślą, że gdy tylko nauczą się kilku akordów, automatycznie wprowadzi to ich w świat wielkich muzyków i już żadna piosenka nie będzie im sprawiać kłopotu. W rzeczywistości wygląda to jednak zupełnie inaczej, tak naprawdę im więcej umiemy, tym szerzej widzimy… ile jeszcze jest do nauczenia i jak dużo pracy wymaga rozwój swoich umiejętności! (więcej…)

Pin It on Pinterest