Stołki perkusyjne – jak prawidłowo siedzieć za bębnami

Stołki perkusyjne – jak prawidłowo siedzieć za bębnami


W dzisiejszym artykule podejmiemy bardzo istotny temat, jakim jest pozycja zajmowana przy naszym ukochanym instrumencie, jakim są bębny. Bolące plecy po stosunkowo krótkim treningu? Kłopot z pracą dolnych kończyn? To mogą być problemy wynikające 
z nieprawidłowej pozycji zajmowanej przy instrumencie! 

Dostosowywanie odległości i wysokości siedziska względem instrumentu można porównać do regulacji fotela w samochodzie. Każdy z nas wie, że aby prawidłowo i bezpiecznie prowadzić auto, należy fotel przysunąć do takiej odległości, aby sięgać nogami do pedałów gazu, hamulca i sprzęgła oraz rękami do kierownicy tak, aby mieć swobodę ruchów. Jednym słowem – komfortowo. Jeśli jednak pozycja, którą będziemy zajmować, będzie sprawiała, że po krótkim przebytym dystansie zaczną bolec nas plecy, to znaczy, że wygodnie nie zawsze znaczy zdrowo i prawidłowo. Mianowicie, przy zbyt wysokim ustawieniu fotela, naturalnym efektem będzie grabienie się i cofanie miednicy, co spowoduje, że nasz kręgosłup w odcinku lędźwiowym będzie sygnalizował napięcie.

Perkusja jest na tyle skomplikowanym instrumentem, że wymaga pracy czterech kończyn na raz, co skutkuje oparciem ciężaru naszego ciała w dużej mierze na odcinku lędźwiowym, a nasze nogi nie dają nam pełnego oparcia w tej sytuacji, gdyż są w ruchu. Dlatego naszym zadaniem jest zminimalizowanie inwazyjności grawitacji i ciężaru naszego ciała na nasz kręgosłup.

StołekPearl D-2500BR stolek perkusyjny z oparciem

Pierwszym, ważnym elementem jest dobranie odpowiedniego stołka do naszych potrzeb. Obecnie w ofercie sklepów muzycznych mamy mnóstwo rozmaitych rozwiązań, które dadzą nam możliwość zdrowej   i komfortowej pracy przy instrumencie. Na co jednak zwracać uwagę przy zakupie?

Stołek należy dobrać odpowiednio do parametrów naszego ciała. Ważnym elementem jest siedzisko, czyli górna część, na której siedzimy. Siedzisko musi być odpowiedniej wielkości, ponieważ zbyt małe będzie niestabilne i po prostu niewygodne, a zbyt duże uniemożliwi odpowiednią pracę nóg. Odpowiednim rozwiązaniem będzie siedzisko specjalnie wyprofilowane, z wycięciami na uda, co pozwala na swobodę w pracy nóg przy zachowaniu równowagi.

Kolejnym kryterium w wyborze jest solidna podstawa, czyli nogi stołka. Są trójnożne, czteronożne, pojedyncze oraz podwójne. Im bardziej stabilne, tym większa wygoda oraz stabilność samego siedziska podczas gry, a bez zachowania odpowiedniej równowagi ciała, gra będzie polegać na ciągłym skupianiu się na zachowaniu balansu.              

Równie istotna jest odpowiednia regulacja wysokości. Osobiście spotkałem się niejednokrotnie z siedziskami, które można było podwyższyć jedynie do określonej wysokości, którą blokowało się śrubą i nic więcej nie dało się z tym zrobić. Granie w tym momencie było dla mnie bardzo utrudnione, gdyż brak możliwości regulacji i dopasowania do mojego wzrostu utrudniało mi zwyczajnie wykonywanie w swobodny sposób mojej pracy. Dlatego szukajmy siedzisk z dużym zakresem regulacji wysokości, najlepiej obrotowe lub hydrauliczne, które dadzą nam gwarancje utrzymania wcześniej ustawionej wysokości przez cały koncert.

A oto kilka produktów wartych uwagi:

Yamaha DS75039759_0

Stołek ze średniej półki. Regulowana wysokość 430 – 650 mm, średnica siedziska 300 mm. Trzy pojedyncze nogi, dodatkowa blokada regulacji.

Cena: 299zł

 

 

 

Gibraltar 9608 SFT stolek perkusyjny

Gibraltar 9608SFT

Stołek z wyższej półki, bardzo stabilny i wygodny. Obrotowa regulacja wysokości pozwala na dopasowanie do własnych potrzeb. Solidne trzy podwójne nóżki oraz grube i miękkie siedzisko bardzo poprawiają komfort gry.

Regulowana wysokość: od 53 do 76cm,  grubość siedziska: 12cm.

Cena: 499 zł 

 

 

Tama HT430E10-BR Round RiderTama HT430E10-BR  Round Rider stolek perkusyjny

Solidny stołek na podwójnych nóżkach, stabilny. Obrotowa regulacja wysokości 450 – 640 mm, dodatkowa blokada. Wygodne skórzane siedzisko.

Cena: 590 zł

 

 

 

Yamaha DS950Yamaha DS950 stolek dla perkusisty

Stołek perkusyjny, na czterech podwójnych nogach gwarantuje stabilność podczas grania. Szerokie skórzane siedzisko (480x390mm), duży zakres regulacji wysokości.

Cena: 659 zł

 

 

 

Tama HT750C Ergo-RiderProducts35337-1200x1200-298298

Hydraulicznie regulowany stołek perkusyjny z trzema podwójnymi nóżkami. Solidnie wykonany, siedzisko specjalnie wyprofilowane z wycięciem na uda.

Cena: 842 zł

 

 

 

Pearl D-2500BR stolek perkusyjny z oparciem

Pearl D-2500BR

Stołek perkusyjny z oparciem firmy Pearl. Solidnie wykonany, skórzane siedzisko z wycięciem na uda. Trzy podwójne nóżki gwarantują stabilność, obrotowa regulacja pozwala na indywidualne dopasowanie wysokości do własnych potrzeb.

Cena: 1029 zł

 

 

 

 

Pozycja przy instrumencie 

Jak siedzieć, aby przyjmowana pozycja była z korzyścią dla grającego i dawała poczucie swobody w grze? Pierwszym istotnym elementem jest kąt zawarty w nogach, a dokładnie między udem a łydką. Powinien on wynosić nieco ponad 90 stopni, co pozwoli nam na uzyskanie odpowiedniej mocy uderzenia stopą przy jak najmniejszym użyciu siły naszych mięśni. Dzięki wykorzystaniu siły grawitacji, potrzebujemy jedynie nadać nodze impuls do uderzenia, a nie skupiać się na całym procesie (podniesienie nogi->nadanie impulsu-> uderzenie). To samo tyczy się lewej nogi, która swobodnie naciska pedał hi-hatu. Siedząc na siedzisku należy lekko odsunąć się do jego krawędzi, aby nie blokować pracy nóg. Wypchnąć miednicę do przodu i wyprostować plecy.

Poniżej przedstawiam trzy pozycje przy instrumencie, w zależności od  wysokości stołka. Zwróć uwagę na kąt pomiędzy udem a łydką. Pierwszy przykład przedstawia pozycję „za nisko”, drugi „za wysoko”, trzeci przedstawia wysokość prawidłową.

3mb

2mb

1mb

Odległość OD instrumentu musi pozwalać na swobodę ruchów, tzn. łokcie wzdłuż tułowia (zbyt bliska odległość spowoduje odchylenie łokci do tyłu, a kąt w nogach będzie również niekorzystny). Z doświadczenia wiem, że póki przyjmowanie odpowiedniej postawy nie będzie naszym nawykiem, nasze ciało będzie wracać do wyuczonego (pozornie wygodniejszego) ułożenia, dlatego należy dbać o ciągłe poprawianie naszej sylwetki. Pozycja przy instrumencie jest na pewno sprawą indywidualną i należy znaleźć na nią złoty środek. Wnikliwa poprawa swojej postawy będzie bardzo korzystna dla naszego zdrowia i komfortu pracy.  

Ustawienie instrumentów 

Ustawienie instrumentów przy zestawie jest równie ważne, jak pozycja przy nim zajmowana. Instrument jest narzędziem w naszych rękach i to od nas zależy, w jaki sposób wykorzystamy jego możliwości. Dlatego najważniejsze jest, aby sprawować nad nim PEŁNĄ kontrolę (swobodne poruszanie się od instrumentu do instrumentu bez niepotrzebnej zmiany pozycji siedzenia).

Obserwując wielu doskonałych perkusistów, dostrzec można różne sposoby rozkładania instrumentów. Jedno jest pewne – ustawienie tomów, talerzy, werbla względem swojej pozycji, niejako inspiruje do odpowiedniego stylu grania. Składa się to na wiele czynników, jak kąt padania pałki, różne techniki wykonawcze, zmienna artykulacja, czy dynamika. Szukanie odpowiedniego dla siebie ustawienia wpływa niejako na nasze własne brzmienie, dlatego warto podpatrywać innych bębniarzy, próbować ich naśladować i szukać podobnych rozwiązań.

Dopasuj ustawienie swojego instrumentu pod siebie, a nie odwrotnie!

 

FullSizeRender (2)2

 

Podsumowanie

W powyższym artykule udzieliłem kilka niezbędnych rad do tego, aby nieco ułatwić sobie grę na bębnach. Prawidłowa postawa, wysokość, odległość, rodzaj stołka, na którym siedzimy, ma kolosalny wpływ na naszą grę. Sztuką w grze na perkusji jest umiejętne wykorzystywanie siły grawitacji na korzyść grającego, a odpowiednie przystosowanie i ustawienie swojego instrumentu będzie kolejnym krokiem do tego, aby z powodzeniem wykonywać tą wspaniałą sztukę! Dbajmy o swój kręgosłup!

Pin It on Pinterest