Werbel – techniki gry German Grip, French Grip, American Grip

Werbel – techniki gry German Grip, French Grip, American Grip

W poprzednim odcinku mówiliśmy o tym, czym jest technika werblowa i dlaczego ma tak kolosalne znaczenie dla prawidłowego rozwoju perkusisty. Poznanie różnych technik i sposobów gry zwiększa nasz wachlarz możliwości brzmieniowo-artykulacyjnych, ale również „układa w głowie” to, co czasem ciężko zrozumieć na poziomie samego słuchania. Dzięki temu nasza gra staje się bardziej świadoma i nabiera jakości. W poprzednim artykule w wspomniałem również o tym czym jest chwyt tradycyjny i chwyt symetryczny. Dzisiaj pójdziemy z tematem trochę dalej i opowiem o czymś, co jest ściśle związane z chwytem Matched Grip.

Pozycja

Mówiąc pozycja w znaczeniu samego aparatu gry, mam na myśli odpowiednie ułożenie dłoni i ich obrót w określony sposób – wokół własnej osi.

  • Pozycja Niemiecka (ang. German Grip) – Chwyt wykorzystywany w graniu marszowym i rockowym. Określa ułożenie dłoni pod kątem 90 stopni względem membrany, gdzie punkt podparcia znajduje się pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym. Kciuki w prawej i lewej ręce skierowane są ku sobie, a palce trzeci, czwarty i piąty skierowane są w stronę membrany.

Chwyt ten pozwala na wykonanie dużo silniejszego uderzenia z nadgarstka, przedramienia lub nawet ramion. Przy tym ułożeniu dłoni nieco utrudniona jest praca samych palców – ruch pałki w tym przypadku zachodzić będzie w poziomie, horyzontalnie.

7

  • Pozycja Francuska (ang. French Grip)  – chwyt przydatny podczas grania w dynamice piano ze względu na przeniesienie ciężaru pałki na bardziej delikatne/czułe i zwinne palce. Polega na ułożeniu dłoni wewnętrzną stroną względem siebie, a kciuki zwrócone są ku górze. Środek ciężkości i punkt podparcia znajduje się pomiędzy kciukiem a palcem wskazującym, a duże znaczenie mają trzeci, czwarty oraz piąty palec. Zmiana kąta ułożenia dłoni skutkuje tym, że łokcie oraz końce pałek skierowane są nieco do środka, a dzięki temu możliwe jest skuteczne wykorzystanie szybkości zwinnych palców, kosztem siły uderzenia. Bardzo skuteczna pozycja w muzyce akustycznej, w której szybkość, precyzja i subtelna artykulacja w niskich dynamikach jest bardzo ceniona.

5

  • Pozycja Amerykańska (ang. American Grip) – Jest pozycja łącząca wcześniej opisane niemiecką i francuską, a mianowicie dłonie ułożone są pod kątem 45 stopni. Chwyt ten powstał dla poprawy wygody, wykorzystując siłę nadgarstków oraz ramion, zachowując jednocześnie szybkość palców.

4

 

Podsumowanie

Przedstawione pozycje mają swoje wspólne cechy, a każda z nich ma swoje zastosowanie. Moim zdaniem we współczesnym graniu na bębnach bardzo cenione są elastyczność i uniwersalność – umiejętność dopasowania się do sytuacji muzycznej w której się znajdujemy. Jestem wręcz przekonany, że nie da się zagrać wszystkiego(mam tu na myśli różnorodność stylistyczną) jedną techniką. Mocne granie popowe lub rockowe na dużej scenie wymaga innego sposobu grania, niż gra na małym zestawie jazzowym w małym klubie. Dynamika, artykulacja, stylistyka, brzmienie – są to wartości bez znajomości których ciężko funkcjonować na profesjonalnym rynku muzycznym, a więc poznanie i skrupulatna nauka podstaw gry –  zaczynając od techniki, czyli narzędzia naszej pracy – otworzy nam drzwi do dalszego rozwoju i bycia lepszym oraz bardziej świadomym muzykiem.

Pin It on Pinterest